Bardzo fajný festival 2022

25. – 26. 11. 2022, BIO OKO

Desátý jubilejní Bardzo fajný festival představí komorní výběr nových oceněných netuctových filmů o současném Polsku, které přitahují formou, tématem nebo prostředím. Těšit se můžete na sociální drama v rytmu rapu Ti druzí podle knižní předlohy Doroty Maslowské, dokument natočený celý z balkonu nebo krátkometrážní animovaný dokument We Have One Heart, film na uprchlické téma natočený s neherci Ještě je den, či debut o nechtěně zrychleném dospívání mladé dívky Alenka a žabka. Ve spolupráci s Mezipatry uvádíme drsné drama Strachy v nás, hit loňského festivalu v Gdyni.

V sobotu připravujeme program pro celou rodinu včetně dětských diváků – projekce pohádek Začarovaná tužka a tematicky laděnou dílnu.

Pro všechny kolegy, koleśe, kamarády i kámoše Bardzo fajného festivalu chystáme česko-polský pokojíček na mezzaninu – swap polských knížek a delikatesní stůl. Na baru vás čekají tradiční i netradiční drinky s polskými akcenty.

 

Předprodej vstupenek na síti Goout.cz. Více informací na FB události.

Program

STRACHY V NÁS

Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt / 2021 / Polsko / 90 min

Originální název: Wszystkie nasze strachy

Promítáme: 25. 11. 2022, 20:30

Uvádíme v originálním znění s českými a anglickými titulky

Více

Strachy v nás

Trailer

Drsné polské drama natočené podle skutečných událostí vypráví příběh gay umělce a aktivisty Daniela, který je silně věřící a žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Když jeho komunitu zasáhne nečekaná tragédie, snaží se Daniel své sousedy v truchlení sjednotit a dovést je ke smíření. Ti se k němu ale obracejí zády. Osamocený Daniel se tak ve snaze zajistit, aby se podobná událost neopakovala, uchyluje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu…Režiséři Łukasz Ronduda a Łukasz Gutt snímkem ovládli loňský Festival polských filmů v Gdyni.

Předfilm: We Have One Heart (Polsko 2020 /Katarzyna Warzecha/ 11 minut / znění:polština, angličtina, titulky: čeština)

Trailer

Po matčině smrti Adam najde korespondenci, kterou si před lety vyměnili jeho rodiče: Polka a Kurd žijící v Iráku. Pro Adama je to příležitost dozvědět se více o otci, kterého nikdy nepoznal. Kombinace kreslené animace a archivních záběrů nás přenese o téměř 40 let zpět, umožní nám prožít emoce spojující milence žijící v různých částech světa a odhalit neobvyklé rodinné tajemství.

BARDZO FAJNÝ DĚTEM:

Začarovaná tužka + dílna

Začarovaná tužka / Se-ma-for/ 1964-1976 / Polsko / 38 min / 

Originální název: Zaczarowany ołówek

Promítáme: 26. 11. 2022, 15:00

Jazykově bezbariérové, věkově neomezené

Po pásmu filmů bude následovat animační dílna.

Více

Dobrodružné příběhy malého Piotra a jeho psa Pimpka, kteří si pomocí začarované tužky dokáží poradit s nejrůznějšími trampotami. Co se přihodí, když spolu zabloudí v lese nebo vyrazí na hory?

Po projekci následuje animační dílna se zkušenými lektorkami s výtvarným a pohybově divadelním zaměřením.

Chtěli byste mít kouzelnou tužku, která vám namaluje, co si přejete? A nejen to!  To, co je na obrázku, bude jako živé. Čarovné tužky vám zapůjčíme a společně budeme kouzlit. Necháme oživnout obrázky, budeme si s nimi hrát a zažijeme spoustu legrace.

BARDZO FAJNÝ SHORTS:

We Have One Heart (Polsko 2020 /Katarzyna Warzecha/ 11 minut / znění:polština, angličtina, titulky: čeština)

Ještě je den (Polsko 2020/Damian Kocur/25 min./znění: polština, titulky: čeština, angličtina)

Alenka a žabka (Polsko 2020/29 minut/ znění:polština, titulky: čeština, angličtina)

Promítáme: 26. 11. 2022, 17:30

Více

We Have One Heart

Trailer

Po matčině smrti Adam najde korespondenci, kterou si před lety vyměnili jeho rodiče: Polka a Kurd žijící v Iráku. Pro Adama je to příležitost dozvědět se více o otci, kterého nikdy nepoznal. Kombinace kreslené animace a archivních záběrů nás přenese o téměř 40 let zpět, umožní nám prožít emoce spojující milence žijící v různých částech světa a odhalit neobvyklé rodinné tajemství.

 

Ještě je den 

Trailer 

Někde v Evropě, někde v Polsku… Málo využívaný přívoz, osamělý hrdina Pawel. Jeho každodenní rutinu naruší Mohammad, uprchlík z Palestiny. Konečně je tu někdo, s kým se dá hovořit. Precizně nasnímaný černobílý film upomene na československou novou vlnu.  (LFŠ)

 

Alenka a žabka  (Alicja i zabka)

Jako v krajině divů si připadá čtrnáctiletá Alenka, když po svém prvním sexuálním zážitku zjistí, že je těhotná. Její matka jí zajišťuje potrat, doktorovi se do něj nechce a Alenka prostě neví, a tak uniká do své fantazie. Ale ani tam není v bezpečí. (B16)

FILM Z BALKÓNU

Paweł Łoziński / 2021 / Polsko / 100 min 

Originální název: Film Balkonowy

Promítáme: 26. 11. 2022, 19:30

Uvádíme v originálním znění s českými a anglickými titulky

Více

Trailer 

Režisér Paweł Łoziński natáčí ze svého balkónu dění na ulici – oslovuje procházející a snaží se s nimi navázat hovor – o jejich každodenních starostech, náboženství, umění i smyslu života. Někteří pospíchají, jiní se stydí před kamerou, v některých ale kamera probudí touhu se předvést a konverzovat. Rozmanité životní postoje i osudy procházejících přibližují současný stav polské společnosti a rozhovory zároveň poskytují filmovým protagonistům až terapeutickou katarzi.

TI DRUZÍ

Aleksandra Terpińska / 2021 / Polsko / 98 min

Originální název: Inni ludzie

Promítáme: 26. 11. 2022, 21:50

Uvádíme v originálním znění s českými a anglickými titulky

Více

Nezaměstnaný raper neustále přesvědčuje svou matku i přítelkyni, že připravuje debutové album. Na shánění hudebních podkresů však pravidelně zapomíná a radši si začne aféru s nešťastně vdanou ženou závislou na antidepresivech. Provokativní sociální drama v rytmu hip-hopového muzikálu zachovává veršovaný jazyk knižní předlohy Doroty Maslowské, přičemž neúprosně odhaluje temné stránky polské společnosti, kterou nespasí ani rapující Ježíš Kristus. (Febiofest)

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • česko-polský pokoj – česko-polský knižní swap 
  • Výstava Listuj světem ve spolupráci s Polským institutem v Praze
  • polské delikatesy a drinky na baru
Více

Těšíme se na vás!

Pořádá spolek Popular z. s. ve spolupráci s kinem Bio Oko, festivalem Mezipatra a Polským institutem v Praze. Podpořila Fundacja Volens. Děkujeme!